INÉ plast


Okrem spomínaných materiálov ako je PLA, ABS atd. existuje veľké množstvo modifikácií bežných filamentov alebo vysoko špeciálnych plastov so špecifickými vlastnosťami ako napríklad odolnosť voči chemikáliám a podobne. V blízkej budúcnosti chceme priniesť možnosť vysoko teplotnej tlače speciálnych materiálov ako je PEEK (360 – 400 °C)  a PEI (355 – 390 °C) s teplotnou odolnosťou až 250 °C.

 

Zoznam dalšich plastov ktoré sú možné tlačit

3DXNANO ESDPoužíva sa v exponovaných aplikáciách, ktoré vyžadujú ochranu pred elektrostatickým výbojom (ESD) a vysokou úrovňou čistoty
BRASSFILL Možno s ňou tlačiť úžasné mosadzné až zlaté predmety, po zabrúsenie a zaleštenie dostanú verný vzhľad mosadzného odliatku
PEEK PEEK (PolyEtherEtherKetone) udržiava svoje mechanické vlastnosti až do 250 ° C a je odolný voči širokému spektru chemikálií. Vďaka tomu je tento vysoko špecializovaný polymér ideálny pre náročné prevádzkové prostredie.
PLASTER Tlačová struna vyvinutá špeciálne pre potreby architektov a dizajnérov. Materiál s bielym matným povrchom, ktorý je vhodný pre imitáciu modelov zo sadry.
PMMA Je odolný voči poveternostným vplyvom, prepúšťa UV žiarenie, má dobré optické vlastnosti – priepustnosť svetla a dobré elektroizolačné vlastnosti. Je použiteľný trvalo do 80 ° C.
PP Je jeden z najpoužívanejších plastov, obzvlášť ako obalový materiál. Používa ho textilný aj potravinársky priemysel. Polypropylén má veľmi dobré mechanické vlastnosti, znesie vyššiu prevádzkovú teplotu ako ABS alebo PLA a je odolný voči rade chemikálií.
PVA Je vyrobený z polyméru, ktorý je ideálny pre tlač podporných konštrukcií, ktoré sa dajú rozpustiť vo vode. Je vhodný pre dvojhlavé tlačiarne, keď jedna hlava tlačí podporné konštrukcie z PVA a druhá samotný model napr. Z ABS.
PVB PVB čiže polyvinyl butyral sa používa najmä ako tenká PVB fólia pre medzivrstvy bezpečnostných skiel, ktoré sa vyznačujú mimoriadnou pevnosťou, pružnosťou a priľnavosťou.
TPE PE je materiál, ktorý vznikol kombináciou polymérov s termoplastickými a gumovými vlastnosťami. Typický TPE je mäkký a pružný. V 3D tlače má využitie v prípade, že výsledný produkt musí byť pevný a pružný zároveň.
TPU Termoplastický polyuretán sa radí medzi termoplastický elastoméry (TPE), niekedy tiež nazývané ako termoplastické kaučuky, ktoré sa vyznačujú svojou veľkou pružnosťou. Pri pôsobení vonkajšej sily je teda možné výrazne deformovať a potom opäť zaujmú pôvodný tvar.
ULTEM Je pevný materiál vhodný na použitie v automobilovom, leteckom a potravinárskom priemysle a v medicíne. Medzi jeho výhody patrí tepelná a chemická odolnosť a pevnosť v ťahu.
Woodfill, Timberfill Špeciálne tlačové struna (filament) na báze PLA s prímesou dreva. Výhodami je, že nedochádza ku krúteniu objektu počas tlače, je ľahšie príprava tlačovej podložky a rýchlejšiu a kvalitnejšiu tlač.
XT Copolyester s karbónovými vláknami. Má modul pružnosti 2x vyššia ako PLA. Moderná technológia výroby zaisťuje presnosť a kvalitu filamentu. Mierne napätie pri pretrhnutí (8-10%), žiadne extrémne krehké vlákno, ale húževnaté, vhodné najmä pre mechanicky zaťažované modely.

 <SPÄŤ